درصد احتمال سقوط هواپیما - بالاپر

از نظر آماری، برای اینکه شخصی خاص شاهد اتفاقی مرگبار باشد، باید 55هزار سال هر روز حداقل در یک پرواز باشد. به معنای واقعی درصد احتمال سقوط هواپیما از درصد سقوط یک نارگیل روی سرتان که منجر به مرگ تان شود، کمتر است.

از زمانی که برادران رایت برای نخستین بار بر فراز زمین به پرواز درآمدند، همه و همه و هر که تجربه ی پرواز با هواپیما را داشته، این نگرانی را داشته است که اگر هواپیما سقوط کند، با چه لحظاتی روبه رو خواهد شد.

با اینکه ۴۰ درصد مسافران هواپیما، گرفتار فوبیای سقوط هستند، علم احتمالات چیز دیگری می گوید.

از نظر آماری، برای اینکه فردی خاص شاهد رخ دادن حادثه ای مرگبار باشد، باید 55هزار سال هر روز حداقل در یک پرواز خارجی باشد. به معنای واقعی احتمال اینکه در اثر سقوط یک نارگیل روی سرتان کشته شوید، بیشتر از مرگ در اثر سقوط هواپیماست.

بنا بر این گزارش، در سال ۲۰۱۶، ۳۲۵ تن در سراسر جهان بر اثر سقوط هواپیما جان خود را از دست دادند. ممکن است زیاد به نظر برسد؛ اما در سال ۲۵۰۰ تن از افراد چپ دست دنیا به خاطر استفاده از ابزاری که برای راست دست ها ساخته شده بود، جان خود را از دست داده اند!

با وجود بودجه های میلیارد دلاری هالیوود که برای به تصویر کشیدن سقوط هواپیماها اختصاص داده شده، پرواز در حقیقت امن ترین شیوه ی نقل و انتقال است. در واقع، در صد احتمال سقوط هواپیما، یک در ۱.۲ میلیون پرواز و از هر ۱۱ میلیون تن، تنها یکی بر اثر سقوط هواپیما جان می سپارد؛ مقایسه کنید با میزان مرگ بر اثر حوادث ترافیکی؛ یک مرگ از هر پنج هزار.

حتی اگر این مقاله را درون هواپیما، وقتی که با سرعت یک جنگنده دور زمین می چرخید مطالعه کنید، درصد احتمال سقوط هواپیما زنده ماندن شما بسیار بالاست، به گونه ای که ۹۵.۷ درصد مسافرین پروازهای مسقوط زنده می مانند. حتی بنا بر آمار ۷۶ درصد از مسافرین سقوط هایی با بیشترین خسارات نیز جان سالم به در می برند.

با وجود این آمار دلگرم کننده، کلیشه های هالیوودی ارائه شده در مورد پرواز با هواپیما و بلیط پرواز خارجی، باعث استرس همیشگی مسافران شده اند، با اینکه سقوط هواپیما در موارد نادری اتفاق می افتد.

چرا هواپیماها سقوط می‌کنند؟

دلیل سقوط یک هواپیمای مسافربری چه چیزی می‌تواند باشد؟ نقص فنی؟ یا خطای انسانی؟

اولین حدس بسیاری از افراد – پس از رد تروریسم و هواپیماربایی – درباره نحوه بلند شدن هواپیما از زمین و ناپدید شدن یک هواپیما و این است که یک نقص فنی فاجعه بار باعث آن شده است. ولی نقص فنی علت تنها اندکی از سوانح هوایی و سقوط هواپیما است.

درصد احتمال سقوط هواپیما اگرچه سوژه‌ای جذاب برای رسانه‌ها است اما برای کسانی که آشنایان و بستگانشان در هواپیمای سانحه‌دیده بوده‌اند، خبری ویرانگر است.

اطلاعات موجود نشان می‌دهد سال ۱۹۷۲ میلادی، یکی از بدترین سال سفرهای هوایی بوده است زیرا در این سال ۵۵ حادثه سقوط رخ داده که از بدترین آنها می‌توان به سقوط یک فروند هواپیمای ایرفلوت روسیه با ۱۷۴ کشته و سقوط یک فروند هواپیمای کانویر اسپانیا با ۱۵۵ کشته اشاره کرد. در این سال ۲ هزار و ۴۲۹ نفر در مجموع سوانح هوایی جهان جان باختند.

در ایران براساس آماری که موجود است از نخستین سانحه هوایی در سال ۱۲۹۲ تاکنون یعنی در ۱۰۰ سال اخیر، ۲ هزار و ۱۳۴ نفر در سوانح هوایی کشته شده‌اند که ۹۷۷ نفر با هواپیمای مسافربری، ۸۶۷ نفر در سقوط هواپیما و بالگردهای نظامی و انتظامی و ۲۹۰ نفر سرنشین ناوهای جنگی بوده‌اند.

بنابر یک تحقیق، دلیل اصلی ۵۰ درصد از سوانح هوایی منجر به مرگ، "خطای خلبان" است.

سقوط هواپیما در ایران

از زمان دوره پهلوی که ایران نخستین تأسیسات هوانوردی خود را گشود، سانحه‌های متعدی گهگاه گریبانگیر این صنعت گردیده و امروزه این صنعت در ایران یکی از بالاترین میزان وقوع حوادث را در جهان داراست. از دلایل ارائه شده برای تحلیل میزان بسیار بالای تعداد سوانح هوایی در ایران می‌توان تحریم‌های اقتصادی غرب علیه ایران، عدم آموزش استاندارد خلبانان و کنترل کیفی میزان خطای آنان، ضعف در عمل به معیارهای ایمنی هواپیماها، و سوء مدیریت و برنامه‌ریزی نادرست دانست.

دلایل زیادی ممکن است برای سقوط مطرح باشد. در صنعت هوانوردی دنیا همواره عوامل انسانی و غیرانسانی یعنی خلبان و نقص فنی موتور یا سایر تجهیزات، در سقوط هواپیما نقش داشته‌اند. یک کارشناس صنعت هوانوردی با بیان این مطلب یادآوری کرد که در ایران،‌ علاوه بر دلایل فوق، برخی دلایل دیگر نیز ممکن است در سقوط نقش داشته باشند که در کشورهای دیگر کمتر دیده می‌شود. فرسودگی و سن بیش از ۴۰سال برخی هواپیماهای کشور ازجمله این دلایل هستند.

دسترسی نداشتن ایران به برخی دستورالعمل‌ها و قطعات به خاطر تحریم نیز از موارد دیگری است که می‌تواند در بیشتر شدن درصد احتمال سقوط هواپیما نقش داشته باشد.

در بیشتر سقوط‌ها، خلبان کشته می‌شود و نمی‌توان علت سانحه را از او جویا شد، ممکن است در بررسی سانحه، از کنار اشکالات گذشت و همه تقصیرها را متوجه خلبان دانست. از سوی دیگر آنطور که این کارشناسان می‌گویند در ایران توانایی خواندن جعبه سیاه وجود ندارد و این تجهیزات باید به خارج از کشور ارسال شود که این کار روند بررسی سانحه را زمان‌بر می‌کند.

بررسی علل مهم در سقوط هواپیماها

اشتباه خلبان هواپیما: با پیشرفته‌تر شدن هواپیماها از درصد احتمال سقوط هواپیما آن‌ها توسط عوامل فنی کاسته شده است. به همین دلیل، خطای خلبان به تنهایی در نیمی از موارد سقوط دخیل است.

سیستم داخلی هواپیماها بسیار پیچیده‌تر شده‌اند و به مدیریت بیشتری نیاز دارند. اما از آنجایی که خلبان‌ها در تمام مراحل باید با این سیستم‌های پیچیده کار کنند، احتمال اشتباه آن‌ها وجود دارد. بنابراین زمانی که خلبان هواپیما اشتباه فاحشی را انجام دهد، دیگر جای جبران برای آن وجود ندارد. مثلا در سال 2009، یک فروند هواپیما ایرباس A320 با دسته‌ای از غازها در هوا برخورد کرد و جهت پرواز هواپیما تحت تاثیر آن قرار گرفت، اما خلبان به کمک تجربه خود موفق شد آن را داخل رودخانه هادسون به زمین بنشاند. تمامی 150 سرنشین آن هواپیما توسط دو خلبان آن هواپیما نجات داده شدند و نه سیستم‌های کامپیوتری.

اشکال فنی: اشکال فنی عامل 20 درصد از سقوط‌های هوایی است. این در حالی است که فناوری‌های پرواز نسبت به گذشته پیشرفت چشمگیری را به خود دیده است. موتورهای هواپیماها نسبت به چند دهه پیش قابل اعتمادترند. در سال 1989 میلادی، اشکال فنی وارد شده به فن موتور شماره یک هواپیما (سمت چپ) باعث شد تا خلبان‌ها ندانند کدام موتور از کار افتاده است. آن‌ها سپس تصمیم گرفتند تا موتور شماره دو (دست راستی) را خاموش کنند. به همین دلیل، هواپیما سقوط کرد و 27 نفر نیز کشته شدند.

شرکت مسافرتی خرید بلیط بالاپر با تهیه مجموعه کاملی از بلیط هواپیماهای امن در مسیرهای مختلف سعی کرده تا سفری مطمئن و لذت بخش را برای همه مسافران تدارک ببیند. شما با مراجعه به سایت خرید بلیط بالاپر می توانید از همه بلیط های موجود در مسیر دلخواه تان باخبر شوید و بلیط های سیستمی و چارتر را برای مسافرت خود انتخاب و اقدام به خرید کنید. همچنین می توانید درباره چگونه بلیط چارتر را کنسل کنیم اطلاعات خوبی به دست بیاورید تا بهترین بلیط را برای مسافرت خودتان خریداری نمایید. آرزوی سفری امن و پر از شادی را برای شما داریم.

برچسب ها {{item.name}}
;